Leiden MUN has won several awards in the previous years. These delegates brought home the awards:

European Model United Nations 2019

Louise Harder Larsen won a Diplomacy Award in WHO

Akshaj Garg won Best Delegate in the Peace of Westphalia

Bo Salomons won best Oral Pleading award in the CJEU

Pleuni van den Udenhout received an Honourable Mention in the G20

Emma Gerritsen won a Diplomacy Award in NATO

Ryan van Osch won Best Delegate in NATO

Model United Nations of The Hague 2019

Alexander H. Wilson won Best Delegate in NATO

Martin Povazan received an Honourable Mention in NATO

Alex Nicolae won Best Judge in the ICJ

Giulia Bianchi won an Outstanding Judge Award in the ICJ

Jacob Appelbaum won Best Delegate in the Security Council

Emma Gerritsen received an Honourable Mention in the Security Council

Tordar Tømmervik received a Verbal Commendation in the Security Council

Ryan van Osch received a Verbal Commendation in the Security Council

Bo Salomons received an Honourable Mention in the European Council

Nicholas Keßler received a Verbal Commendation in the European Council

Ilka Rodríguez received a Verbal Commendation in the European Council

Guusje Ileen received a Verbal Commendation in ECOSOC

Harvard National Model United Nations 2019

Emma Gerritsen and Jacob Appelbaum won a Diplomatic Commendation in DISEC

Vincent Jahn and Vincent Rump won a Diplomatic Commendation in ECOFIN

Alexander H. Wilson and Quentin Merle won a Diplomatic Commendation in IOM

Cambridge University International Model United Nations

Robyn Mitchell won a Best Delegate Award in the Climate Change Committee

Lilly Lacner won an Outstanding Delegate Award in the Climate Change Committee

Amani Ahmed received an Honourable Mention in the HRC

Martijn Bergmann received an Honourable Mention in DISEC

Tamara Göth received an Honourable Mention in the UN Women

Lena Zehne received an Honourable Mention in ECOFIN

Velislav Kovatchev received a Verbal Commendation in DISEC

Olivier Wang received a Verbal Commendation in ECOFIN

Katherine Willey received a Verbal Commendation in ECOFIN

European Model United Nations 2018

May Barth won Best Delegate in the European Parliament

Jannicke Martin won a Diplomacy Award in the Security Council

Susanne Goetz won a Diplomacy Award in the WHO

Lisette Somsen won Best Delegate in ECOSOC

Giuliano Stochino-Weiss won Best Delegate in the Crisis Committee

Abigail Thorley received an Honourable Mention in the G20

Maaike Janssens received an Honourable Mention in the Council of the EU

 

Harvard National Model United Nations 2018

Jannicke Martin won Best Delegate in the IAEA

 

Catalonia Model United Nations 2018

Giuliano Stochino-Weiss won Best Delegate in the Security Council

Laura Knapen received a Verbal Commendation in the Security Council

Sharon Wouters received a Verbal Commendation in UNESCO

Kjeld Soppe won Distinguished Delegate in the Council of the EU

 

Hamburg Model United Nations 2017

Susanne Goetz won Best Delegate in UNFCCC

Abigail Thorley won Best Delegate in the Security Council

Eric Maynard won Best Delegate in UNDP

Jake Wright won Distinguished Delegate in the African Union

Brayden Sharp won Best Position Paper in ICJ

Smile Damrongmanee won Distinguished Delegate in UNHCR

Justin Verber received Honorable Mention in DISEC

Arman Haider received Honorable Mention in IAEA

Pieter Vlierhuis won Distinguished Delegate in the Council of the European Union

 

Oxford International Model United Nations 2017

Justin Verber received a Commendation in the UNDP

Jannicke Martin received a Diplomacy Award in the WHO

Lyly Janusz received a Commendation in OPEC

Smile Damrongmanee received a Commendation in the Security Council

Alena Carl received an Honourable Mention in the ICJ

Davi Dwarkasing received an Honourable Mention in the HSC

Rik van Til received an Honourable Mention in the UNHRC

 

European Model United Nations 2017

Aimee Feeney received Honorable Mention in NATO

Hanna Wilson received Honorable Mention in Eurogroup

Hugo Murray-Playfair won Distinguished Delegate in the Security Council

Isaure Simonin received Honorable Mention in the African Union

Lisette Somsen won Best Delegate in DISEC

Ethan Warren won Distinguished Delegate in UNHCR

Sean Yau received Honorable Mention in ICJ

Julia Aurik won Best Delegate in Climate Summit

LeidenMUN wins Best Large Delegation Award

 

Model United Nations of The Hague 2017

Lisette Somsen won Best Delegate in HRC

James Murdza won Best Delegate in ECOSOC

Tom Schoen won Distinguished Delegate in ECOSOC

Hugo Murray-Playfair won Distinguished Delegate in NATO

Chloé Zeng received Honorable Mention in NATO

Jonathan Walsh won Best Position Paper in the Arab League

Aimee Feeney won Best Delegate in the Arab League

Julia Aurik won Distinguished Delegate in the Arab League

Ethan Warren and Tarita Memonen received Honorable Mention in the Security Council

Sean Yau won Best Oralist in ICJ

Guillaume de Smet won Best Counsel in ICJ

 

Belgrade International Model United Nations 2017

Rik van Til won Best Delegate in the Crisis Committee

Schiba Esmailpour won Best Delegate in UNESCO

 

Harvard National Model United Nations 2017

Lisette Somsen received a Verbal Commendation in UNESCO

 

Hamburg Model United Nations 2016

Marnix Schut won Best Position Paper in the Security Council

Rehab Jaffer received Honorable Mention in OSCE

Sanne Liefers received Honorable Mention in HRC

Lisette Somsen won Best Delegate in UNEP

Roos de Brouwer received Honorable Mention in UNHCR

Vera Balachov won Best Delegate in SOCHUM

Emmelien Somsen won Best Delegate in UNHCR

 

Oxford International Model United Nations 2016

Evita Rozenberg received Commendation in DISEC

Emma Persson received Honorable Mention in UNODC

Anja Bless won Best Position Paper in ECOFIN

Katarina Jakubcekova won the Diplomacy Award in OPEC

 

European Model United Nations 2016

Karel Mahy-Rousseau won Best Delegate in DISEC

Eva Zandonella won Best Delegate in the European Parliament

Ralf Ketelaars won Best Delegate in ECOFIN

Lauke Stoel won Best Delegate in NATO

Florence Theis won Best Delegate in UNESCO

Wieke van der Ploeg won Best Delegate in the Security Council

Ethan Warren and Fisher Lanham won Distinguished Delegate in ZOPACAS

Raphaela Tiefenbacher won Distinguished Delegate and Best Position Paper in CONSILIUM

LeidenMUN won Best Large Delegation

 

Model United Nations of The Hague 2016

Lauke Stoel won Best Delegate in the Security Council

Claudia D’Andrea won Distinguished Delegate in the ICJ

Fisher Lanham won Distinguished Delegate in the European Council

Vincent Noteboom won Distinguished Delegate in the GA

Florence Theis received Honorable Mention in the European Council

Ethan Warren received Honorable Mention in the Security Council

 

Belgrade International Model United Nations 2016

Harry Firth-Jones won Best Delegate in HRC

Finn Ahern won Best Delegate in the Security Council

 

Harvard National Model United Nations 2016

Ferdy van Tilborg received Honorable Mention in World Conference on Women

 

Oxford International Model United Nations 2015

Alin van Kleef received Commendation in UN Women

Lauke Stoel received Commendation in HRC

Liselotte van Balen won the Diplomacy Award in UNICEF

Wieke van der Ploeg won the Diplomacy Award in the Reform Committee

 

European Model United Nations 2015

Yanniek Schoonhoven won Best Delegate

Alex Cloherty won Best Delegate

Thomas Giacoletto won Best Delegate

Selahattin Topal won Best Delegate

Marcel Petit won Best Delegate

Liselotte van Balen won Distinguished Delegate

Gideon de Jong won Distinguished Delegate

Debby Ruijzendaal received Honorable Mention

Jana de Poorter received Honorable Mention

Joris Broeders received Honorable Mention

Julian Aisslinger received Honorable Mention

LeidenMUN won Best Large Delegation

 

Model United Nations of The Hague 2015

Yanniek Schoonhoven won Best Delegate

Alex Cloherty won Best Delegate

Joris Broeders won Best Delegate

Gideon de Jong received Honorable Mention

Liselotte van Balen received Honorable Mention

Thomas Giacoletto received Honorable Mention

 

Belgrade International Model United Nations 2015

Alexandra van Hoek won Best Delegate in the Crisis Committee

Sophie Lagarrigue won Best Delegate in UNEA

Laurent Smeets won Best Delegate in ECOSOC

 

Harvard National Model United Nations 2015

Justin Hoek and Daniel Dai received Honorable Mention in WHO

 

Oxford International Model United Nations 2014

Daniel Dai won Distinguished Delegate in the Security Council

Skander Mabrouk won Distinguished Delegate in UNFCCC

Ani Dineva won Distinguished Delegate in SPECPOL

Justin Hoek received Honorable Mention in FAO

Junius Brown received Honorable Mention in IAEA

 

European Model United Nations 2014

Ian Kirk won Best Delegate in the Joint Cabinet Crisis

Peter van Aacken won Distinguished Delegate in the Joint Cabinet Crisis

Radka Gacevicova won Best Delegate in HRC

Johan Dekker won Best Delegate in NATO

Frits Brouwer and George van Eesteren won Best Delegate in the Security Council

Thomas Giacoletto won Best Delegate in APEC

Alexandra Gacevicova won Best Delegate in DISEC

Jana de Poorter and Alexandra van Hoek received Honorable Mention in the Arab League

LeidenMUN won Best Delegation

 

Model United Nations of The Hague 2014

Radka Gacevicova won Best Delegate in HRC

Peter van Aacken won Best Delegate in GA

Felix Beer won Best Delegate in G20

Jana van Poorten won Best Position Paper in NATO

Ian Kirk won Best Delegate in NATO

George van Eesteren received Honorable Mention in GA

 

Belgrade International Model United Nations 2014

Tessa Bartelse won Best Delegate in ECOSOC

Peter van Aacken won Best Delegate in the Security Council

 

Oxford International Model United Nations 2013

Floris Rijssenbeek won Best Delegate in ILO

Rosalie Bunnik won Best Delegate in UNCTAD

Lena Vogel won Best Delegate in the Security Council

Terrence Jansen received Honorable Mention in ECOFIN

Lilit Zeltsburg received Honorable Mention in SPECPOL

Paul Buckley received Honorable Mention in UNESCO

Erik Post received Honorable Mention in DISEC

 

European Model United Nations 2013

Jorick van Erp won Best Delegate in the Council of Europe

Dennis Clement won Best Delegate in NATO

Rajiv Daryanani won Best Delegate in DISEC

Isabelle van Rossum won Best Delegate in UNPB

Benedikt van den Woldenberg and Menno Schellekens won Best Delegate in the Security Council

Marc Hogenhuis won Outstanding Delegate in DISEC

Lisette de Heiden won Outstanding Delegate in CONSILIUM

Leslie Vijn Villalever received Honorable Mention in SOCHUM

Taymur Mustafa received Honorable Mention in DISEC

 

Harvard National Model United Nations 2013

Sam Pauwels and Gina Serbanescu received Honorable Mention in HRC

 

Oxford International Model United Nations 2012

Shilaan Alzahawi won Best Judge in ICJ

Jori Nanninga won Distinguished Delegate in COP18